Lazarkinja Asperula odorata L.

nazad
Lazarkinja

Lazarkinja, divlji (jari) broć, lazina trava, mirisni broć, prvenac, marinka, jaslenjak, lazarkinja mirišljava

Asperula odorata L. - Galium odoratum (L J Scop.)

Porodica: Rubiaceae - brocevi

Engleski — Sweet woodruff, Ruski — Ясменник душистый, Francuski — Petit muguet, aspefule odorant, Nemacki— Waldmeister

Opis:

Lazarkinja je visegodisnja biljka sa tankim puzecim korenjem sa brojnim uspravim stablima, visine 40cm, cetvorougaonim, gola i sjajna. Listovi su vertikalno rasporedjeni 6-9 u prsljenu, obrnutolancelasti, na vrhu sa bodljom, na nalicju hrapavodlakavi. Cvetovi mali beli, prikupljeni u razredjenim cimoznim cvastima. Plod suv, deli se na dve zelenkasto-smedje polovine. Ima karakteristican kumarinski miris Cveta april-maj.

Stanište:

Raste u sjajnim, vlaznim, najcesce bukovim i gabrovim sumama na planinama. Rasprostranjena na planinama od 800 do 2000m nadmorske visine. Srece se u celoj Evropi.

Lekoviti delovi biljke:

Nadzemni deo pre ili na pocetku cvetanja (Herba Asperulae).

Sastav:

Kumarin (sveza biljka sadrzi melilotozid – prekurzor kumarina iz koga se susenjem oslobadjaju kumarini), koji daje specificnu aromu, glikozid speruloid, tanine i gorke supstance.

Lazarkinja - dejstvo i koriscenje:

Diureticno, dijaforetik (za izazivanje pojacanog znojenja), antiinflamatorno dejstvo, antiendemik. U bijnim mesavinama za oboljjenje zuci, jetre. Kod poremecaja urinarnih puteva, cistitis, kod kolika razlicitog porekla, nesanica, mucnina, vrtoglavica, konjuktivitisa, koznih osipa i rana, zucne kese, bolnih menstruacija. Treba imati u vidu, da sveza biljka deluje jace nego osuseni lek.

Korsti se kao aditv u prehranbenoj industrji i za korekciju ukusa pojedinih vina i likera. U narodnoj medicini primenjuje se u svezem obiliku kod opstruktivnog bronhijalnog sindroma, takodje kod ascitisa i ciroze jetre, kod inflamatornih bolesti urinarnog trakta (nefrolitijaze, cistopolitisa i dr.), kod bolova u stomaku. Pojacani diureza efekta droge moze se povezati sa prisutnim glikozidom asperulozidom (0,05%), koji slicno kardiovaskularnom glukozidu moze da pojaca srcanu funkciju i na taj nacin da poveca stepen glomerularne ultrafiltracije. Poboljsano dejstvo lazarkinje moze biti povezano sa sadrzajem etericnog ulja.

Spolja se preporucuje za oblaganje tesko zarastajucih rana, reinficiranih koznih osipa i kod furuknkluoze (mnogo čireva na kozi).

lazarkinja mlada

Upotreba:

Dve supene kasike droge se preliju sa 400 ml vruce vode (vruca ekstrakcija), ostavi se da odstoji jedan sat. Nakon sto se ohladi i procedi, pije se 1 casa 3-4 puta dnevno.

nazad