Kantarion - Hypericum perforatum L..

nazad
kantarion-cvet

Kantarion - kantarijon, gospina trava, bogorodicna trava, gospino zelje, sentjanzovka, sentjanzevka

Porodica: Hypericaceae

Hypericum perforatum L.

Engleski — St John's wort, Ruski — Зверобой продырявленный, Francuski — Millepertuis, Nemacki — Echtes Johanniskraut

Kantarion je visegodisnja biljka sa horizontalno puzecim korenjem. Stablo uspravno, visine 20 - 50 (100) cm. okruglo ili dvorubo u gornjem delu razgranato. Listovi jajasti, sedeci, goli, sa mnogo providnih tackica po povrsini sto su u stvari zlezde sa etarskim uljem. Cvetovi su u razgranatoj, sirokoj, stitovidnoj cvasti. Casicni listici 5, zasiljeni sa mnogo prozirnih i crnih zlezdi. Krunicni listici zlatnozuti. Plod jajastog oblika sa 3 gnezda, mnogosemena kosarica. Cveta od maja do avgusta.

Stanište:

Raste na suvim travnatim i zbunastim predelima, retkim sumama i secistima, zaparlozenim njivama, napustenim vocnjacima, na neobradivim povrsinama. Rasprostranjen po celoj zemlji do 2000m nadmorske visine. Srece se u citavoj Evropi.

Lekoviti delovi biljke:

kao droga se upotrebljava samo gornji deo biljke. Olistali cvetonosni delovi kantariona (Herba Hyperici). Sakuplja se u periodu od juna do avgusta u vreme cvetanja. Skidaju se vrsni delovi na oko 20 cm od vrha biljke. Osusena droga zadrzava prirodnu boju sveze biljke. Ukus je oporo-gorak, miris prijatan, slabo balsamican. Zastarela droga se prepoznaje po tome sto cvetovi izgube prirodnu zutu boju vec dobiju crvenkast ton.

Nacin susenja:

susi se na obicnoj temperaturi, strukovi se labavo vezuju u snopice i okace na zici ili kanapu, ili u susarama na temperaturama ne vecim od 45 oC

Sastav:

Zuti kantarion sadrzi prirodne boje hipericin i pseudohipericin. To su kondezovani derivati antrancena. Droga takodje sadrzi tanine katehina do 10%, flavonoidne glukozide – hiperozid, rutin i kvercetin, etarsko ulje zelenkaste boje (sastavljeno uglavnom od seskviterpena), askorbinska kiselina (vitamin c), smolaste supstance, dosta karotena i tragove nikotinske kiseline.

Dejstvo i koriscenje:

kantarion ima regenerativno, protivupalno dejstvo, koristi se kod cireva, depresije, ekcema (lokalna primena), periodicnog emocionalnog rastrojstva, melanholicnih stanja, nespokojstva, prestanka pusenja, osipa u ustima, herpesa.

Primena kantariona se preporucuje za zarastanje rana, dok istovremeno, ima antisepticka svojstva kod inficiranih rana i piodermatitisa. Takodje, biljka ima i lokalno antisepticko i protivupalno dejstvo. Postoje podaci da kantarion pospesuje ozdravljenje distroficnih procesa u sluznici zeluca. Na primeru eksperimentalnog cira na zelucu pacova kantarion vrsi zastitino dejstvo. Preparate zutog kantariona karakterise niska toksicnost i dobra podnosivost, bez nezeljenih dejstava. Na kardio-vaskularni sistem, preparat kantariona deluje tako sto povecava amplitude srcanih otkucaja i umereno povecava krvni pritisak.

Kantarion ima antridepresivno dejstvo. Brojne studije su pokazale da kantarion moze uticati na prestanak pusenja. Objasnjenje za ovaj efekat biljke u vezi izmedju pusenja i depresije: pusenje u nekim slucajevima moze da deluje kao antidepresiv, a prestanak pusenja moze da izazove depresiju.

U narodnoj medicini, zuti kantarion je jedna od najcesce koriscenih bijaka pored kamilice. Koristi se uglavnom kao sredstvo za lecenje velikog broja gastrointerstenalnih poremecaja (ulceracija zeluca i dvanaestopalacnog creva), kao sredstvo za zarastanje ulceroznih procesa sluzokoze i koze, Kantarionovo ulje se osim kod cira koristi i kod stomatitisa, paradentoze, gingivitisa i faringitisa, za neke kozne bolesti i dr. Zuti kantarion je takodje koriscen i kod bolesti zucnih puteva i kod bubrezne kalkuloze, kao diureticno, sedativno i sredstvo protiv glista.

kantarion

Upotreba:

Obicno se koristi cela biljka suva, samlevena, tako sto se dve supene kasike kuvaju sa ½ l vode 5 minuta. Pije se po jedna vinska casa pre jela 3-4 puta dnevno.

Kantarionovo ulje:

Za lokalnu primenu kod opekotina, rana, cireva, kao i kod nagnjecenja, reumatizma i sl. Priprema se tako sto se 20g svezih cvetova prelije sa 200g lanenog ili suncokretovog uja, gde treba da odstoji 14 dana sa cestim muckanjem. Drugi nacin za pripremu: 20g cvetova se potopi prodzeno na 40 dana u suncokretovom ulju.

Dekokti

od kantariona koriste se za lecenje anksioznosti, nervne napetosti, razdrazljivosti ili kod emocionalnih poremecaja, posebno ako su povezani sa menopauzom ili predmenstrualnim sindromom.

Izpiranje dekoktom praktikuje se kod rana, koznih upala i kontuzija.

Tinkture

se uzimaju najmanje dva meseca kod dugogodisnjih nervnih napetosti koje su dovele do iscrpljenosti i depresije. Koriste se i u slucajevima nocnog mokrenja kod dece.

Izpiranje dekoktom praktikuje se kod rana, koznih upala i kontuzija.

Kreme

napravjene od cvetnih vrhova koriste se za lokalna nervna oboljenja (isijas, spazam i uganuca) ili kod problema tokom dojenja. Krema se moze koristiti kao antiseptik i hemostaticko sredtvo za ogrebotine, rane i cireve.

Etericno ulje

cvetova moze se koristiti kod opekotina, upala misica ili zglobova, ukljucujuci teniski lakat, neuralgiju, isias. Nekoliko kapi lavandinog ulja moze se dodati kod opekotina, a za lecenje zapaljenja zglobova moze se dodati ulje hajducke trave.

nazad