Zalfija - Salvia officinalis L.

nazad

zalfija

Zalfija - kadulja

Porodica: Lamiaceae (Labiatae) - Usnatice

Salvia officinalis L.

Engleski — Sage, Ruski — Шалфей лекарственный, Francuski — Sauge officinale, Nemacki — Echter Salbei

Zalfija je zbunasta biljka (U nasim uslovima se najcesce razvija kao poluzbunasta biljka), visine 50-60 (80) cm. Stablo cetvrtasto, uspravno sa mnogobrojnim olistalim granama, belo – sivim, rasparnim, sa dlacicama. Lisce naspramno u prsljenovima, ozubljeno, duguljasto ili lancetasto, hrapavo, gusto pokriveno dlacicama, odozgo zeleni a odozdo srebrnastobeli. 5 – 10 cvetova u pazuhama listova na gornjim prsljenovima. Krunica ljubicato plava, roze ili bela, cevasto dvousna. Gornja usna nijhe srpasto povijena. Balzamicnog mirsa. Plod suv, raspada se na 4 dela. cveta juna – jula.

Staniste:

Srece se u Sredozemlju (severna i centralna Spanija, juzna Francuska, zapadni deo balkansog poluostrva. Mala azja, Kavkaz. Kod nas se pojavljuje samo u Sicevackoj klisuri iznad mesta Sicevo. Gaji se u bastama.

Nacin susenja:

Susi se na toplom i provetrnom mestu ali ne i na suncu.

Lekoviti delovi biljke:

Lisce (Folia Salviae).

Sastav:

Zalfija sadrzi 2,5% etericnog ulja, bogatog cineolom, borneolom, tujonom, kamforom, taninima, tripertenovim kiselinama (oleonolova, ursolova) i alkoholom (uvaol).

Dejstvo i koriscenje:

Botanicko ime Zalfije ukazuje na njena lekovita svojstva. Salvia potice od latinske reci salvare sto znaci “da se izlecim”. Ima Anti-inflamatorno, antibakterijsko dejstvo, stimulise cirkulaciju krvi i prosiruje krvne sudove, a zalfija vec dugo nosi slavu obnavljanja pamcenja u starosti.

Glavni aktivni sastojak zalfije je esencijalno ulje (ne manje od 1,5 ml u 100 g) koje ima adstrigentno, anti-inflamatorno i bakteriostaticko dejstvo, suzbija znojenje (Hoppe, H.A. Drogenkunde, Bd. Berlin-New york, Walter de Gruyter, 1977). Potiskivanje znojenja je dokazano i eksperimentalno, ali njegov mehanizam nije razjasnjen. Nocno znojenje dobro utice kod neuroze i tuberkuloze (Bohme, H., K. Hartke, Deutsche Arzneibuch, 7. Ausgabe, Stuttgart, Wissenschaftliche Verlagsgesel-Ischaft, 1970). Vazno je napomenuti da pored etericnog ulja i drugih jos neidentifikovanih sastojaka kadulje imaju izrazeno antimikrobno dejstvo. In vitro eksperimenti su otkrili da vodeni ekstrakti etericnog ulja iz salvije snazno inhibiraju razvoj dizenternih (Sh. Flekner, Sh. Sonnei) i coli (Escherichia coli, B. paracoli, Enterobacter aerogenes, Enterococus). bakterije, i umjereno inhibiraju razvoj zlatnog stafilokoka, alfa-hemolitickih streptokoka i nekih drugih patogenih mikroorganizama. Ima adstrigentno dejstvo prvenstveno u usnoj supljini (stomatitis, gingivitis, angina) i gastrointestinalne upale. Ovo dejstvo se uglavnom odnosi na sadrzaj tanina i esencijalnog ulja. Prema Perrotu i Parisu / Perrot, E., R. Paris. Les plantes medicales. Paris, Presse Universitaires de France, 1974 / biljka ima estrogeno i hipoglikemijsko djelovanje.

Izvrseno je vise studija da bi se odredio efekat zalfije na Alchajmerovu bolest /Perry N et al. European herbs with cholinergic activities: potential in dementia therapy. Int J Geriat Psychiat 1996; 11: 1063–1069.Perry NSL et al. In-vitro inhibition of human erythrocyte acetylcholinesterase by Salvia lavandulaefolia essential oil and constituent terpenes. J Pharm Pharmacol 2000; 52: 895–902.

Kadulja je posebno korisna za zene. Uzeta unutrasnje i koriscena kao kompresa, smiruje bolove kod grudi sa grudvama. Takodje pomaze kod prestanka lucenja majcinog mleka. Koristi se i za smanjenje vrucih talasa i depresije tokom menopauze.

Biljka je posebno cenjena kod simptoma menopauze, ukljucujuci i valunge, a zbog svog fitoestrogenog stimulativnog dejstva, najefikasnije je kada je ovaj hormon nizak. Infuzija od zalfije takodje zaustavlja nocno znojenje kod onih koji pate od tuberkuloze. Neke publikacije pokazuju da smanjenje znojenja moze biti i do 50%.

U stvari, kadulja smanjuje izlucivanje sekreta u organizmu i moze se efikasno koristiti za smanjenje lucenja sluzi, majcinog mleka kod dojenja, znojenja i menstruacije.

Salvia officinalis

Upotreba:

Jedna supena kasika biljke se preliva casom kipuce vode. Nakon 20 minuta, infuzija biljke se procedi i moze da se koristi za ispiranje usta.

Za unutrasnju upotrebu, mozete napraviti caj kao sto je gore opisano i uzimati ga 3 puta dnevno.

Lekovita sredstva od zalfije:

Koriste se svezi ili suvi listovi, a sveze lisce je korisno sredstvo za prvu pomoc kod ugriza i uboda insekata.

Tinktura je tonik digestivnog trakta i lekovito sredstvo kod menopauze. Takodje se preporucuje za smanjenje lucenja pljuvacke kod Parkinsonove bolesti.

Infuzije se mogu koristiti za ispiranje grla ili kao tonik i stimulans za jetru, kao i za poboljsanje funkcije probave i cirkulacije krvi. Takodje mogu smanjiti majcino mleko za vreme odbijanja-prestanka dojenja i ublaziti nocno znojenje tokom menopauze.

Komprese sa infuzijom se koriste kod rana koje sporo zarastaju.

Gargaranje ili vodica za usta od slabe infuzije se koristi kod upale grla, angine, rana u ustima ili bolest desni. Moze se dodati u pasti za zube.

Vazno!

Sve sorte zalfije sadrze tujon, osim popularne kulinarske vrste -S. Lavandulifolia. Tujon moze izazvati epilepticke napade. Ne treba da je uzimaju osobe koje pate od epilepsije.

Ona inhibira apsorpciju gvozdja i drugih korisnih mineral, kada se uzima oralno. Smanjuje majcino mleko.

Ne uzima se tokom trudnoce!

nazad