Adenom prostate

cirkulacija

Prostata i njene funkcije

Prostata (zlezda) je sastavni deo muskog urogenitalnog trakta. Velicine je kestena, duzine oko 3 cm, i sastoji iz tri dela u kapsuli. Nalazi se neposredno ispod besike I obihvata pocetak mokracnog kanala (uretre) koji prolazi kroz nju.

Prostata ima niz funkcija od kojih nisu sve u potpunosti razjasnjene. Jedna od osnovnih funkcija je da proizvodi i izlucuje u uretri secret koji ima osnovno ucesce u formiranju semene tecnosti (sperme). Sekret prostate je mlecno bele boje u malim kolicinama. Sadrzi veliki broj minerala i ugljenih hidrata koji obezbedjuju povoljan ambijent za muske polne celije – spermatozoide nakon njihovog ulaska u vaginu. Prostata luci sekret pod pritiskom u momentu ejakulacije. Sekret prostate pomesan sa spermatozoidima i sekretom iz pasemenika obrazuje semenu tecnost (spermu) kod muskaraca.

Prostata ima mogucnost kontrole uriniranja direknim pritiskom na uretru u njenom pocetnom delu.

Za normalno funkcionisanje prostate neophodno je prisustvo muskih polnih hormona, od kojih je glavni testosteron, proizveden uglavnom u testisima. Kao organ muskog genitalnog sistema, prostata trpi promene tokom razlicitih doba, uzrasta. Kod dece predstavlja malo telo, sastavljeno uglavnom od misicnog tkiva. Tokom puberteta, zlezda dobija gore navedene karakteristike obavljajuci svoju specificnu funkciju. U starijem dobu prostata trpi odredjene promene.

U nekim slucajevima dolazi do uvecanja prostate kada sa njenim uvecanjem dolazi do pritiska na uretru koja kroz nju prolazi, prouzrokujuci na taj nacin otezano mokrenje.

Benigna hiperplazija prostate

Benigna hiperplazija prostate predstavlja uvecanje prostate za koje ne postoje zlocudni procesi ili uzrocnici kao sto je kancer ili infekcija. Uvecanje srednjeg dela prostate moze da izazove pritisak na mokracni kanal i ometanje normalnog uriniranja. Posledica toga najcesce je otezano i cesce uriniranje narocito nocu.

Kod benigne hiperplazije prostata dolazi do njenog uvecanja pri cemu dolazi do pritiska na uretru koja kroz nju prolazi. To ometa urinarni tok od besike kroz urinarni kanal i dalje van tela. Pritisak takodje prouzrokuje vracanje urina nazad u besiku sto ima za posledicu ucestale potrebe za mokrenjem. Drugi cest simptom je osecaj nepotpunog uriniranja. Kod jacih pritiska moze doci do potpune blokade uretre, sto moze dovesti do teskog ostecenja bubrega.

Dali je kancer benigna hiperplazija prostate? Ne! Uvecanje prostate kod ovog oboljenja je potpuno benigna iako ponekada dostize velike razmere. Benigna hiperplazija prostate ne predstavlja preduslov za kancer prostate. Međutim, zbog relativno visoke incidence benigne hiperplazije, benigna hiperplazija prostate i rak prostate, cesto se pojavljuju paralelno kod istog pacijenta.

Benigna hiperplazija prostate je cesto stanje kod starijih muskaraca. Vise od polovine muskaraca izmedju 60 i 70 god. Starosti imaju problem sa benignom hiperplazijom prostate, dok kod muskaraca iznad 70 i 80 godina starosti incidence dostize 90%.

S uzrastom, prostata prolazi kroz dva glavna razdoblja rasta. Prvi se javlja rano u pubertetu, kada prostata udvostrucuje svoju velicinu. Oko 25 godina starosti zlezda pocinje ponovno rasti. Ova druga faza rasta ponekad im za rezultat, godinama kasnije, benignu hiperplaziju prostate.

Prostata je smestena u jakoj opni-kapsuli, koja ometa rast i sirenje prostate prema susednim organima. Kao rezultat toga, prostata snazno vrsi pritisak na uretru koja prolazi kroz njenu sredinu. U pocetku zidovi besike ocvrsnu (zbog velikog rada misica, istiskujuci mokracu iz nje) i postaje osetljiva. To dovodi do smanjenja besike pa i kada sadrzi male kolicine urina, dolazi do ucestalog mokrenja. Nakon toga besika slabi, gubi sposobnost potpunog praznjenja, pa se izvesna kolicina urina uvek zadrzava u njoj. Suzenje uretre i nepotpuno praznjenje besike uzroci mnogih problema povezanih s benignom hiperplazijom prostate.

Uzroci nastanka benigne hiperplazije prostate

Kao deo reproduktivnog sistema muskaraca, prostata zavisi od ravnoteze polnih hormona u organizmu.

Tokom zivota, musko telo proizvodi muske hormone (od kojih je glavni testosteron) i male kolicine estrogena (zenski polni hormon). Sa starenjem muskarca, nivo aktivnog testosterona u krvi pada, luceci srazmjerno visi nivo estrogena. Ispitivanja na zivotinjama pokazala su da uvecan nivo estrogena u prostati prouzrokuje povecan rast celija.

Druga teorija razmatra ulogu dihidrotestosteron, jedinjenje koje se sastoji od testosterona u tkivu prostate, i verovatno igra vaznu ulogu u kontroli rasta zlezda. Sa starenjem, uprkos padu koncentracije testosterona, prostata uspeva da proizvede i akumulira veliku kolicinu dihidrotestosterona, sto uzrokuje rast prostate.

Druga teorija smatra da se neke celije iz dela zlezde stimulisane tokom glavne faze rasta zlezde ponovno "bude" u starosti i produzavaju da se podcinjavaju signalima rasta.



Statistika benigne hiperplazije prostate

Benigna hiperplazija prostate obicno pocinje u trecoj deceniji zivota muskarca, polako evoluira i obicno uzrokuje simptome iznad 50 godina starosti.

Ne mogu se jasno razgraniciti starosne ili druge grupe sa povecanim rizicima za dobijanje benigne hiperplazije prostate. Neke studije pokazuju vecu ucestalost bolesti medju oenjenim muskarcima nego kod samaca. Benigna hiperplazija prostate je ceca u Evropi i SAD-u nego u ostalim delovima sveta.



Najcesci simptomi

Vecina simptoma benigne hiperplazije prostate pojavljuju se postepeno. Izrazenost zaljenja nije u srazmernoj vezi sa stepenom uvecanja prostate. Ponekada kod znacajnog uvecanja prostate mogu odsustvovati bilo kakve zalbe. Vecina simptoma benigne hiperplazije prostate dolaze od pritiska na uretru i promena na besici. Najcesci su:

• Otezano mokrenje
• Otezan pocetak mokrenja
• Slab, “kolebljiv” mlaz mokrace sa cestim prekidima,
• Smanjena brzina protoka urina,
• Cesti osecaj potrebe za uriniranjem i ucestalo uriniranje, narocito nocu, odvajanje kapi urina nakon zavrsetka cina mokrenja.
• Odvajanje kapljica urina nakon zavrsetka cina mokrenja

U nekim situacijama moze doci do odsustva simptoma koji ukazuju na pritisak na uretru sve do momenta kada mokrenje prestaje naglo u potpunosti. To stanje se naziva akutna retencija (zadrzavanje) urina, a moze biti izazvano nekontrolisanim uzimanjem lekova protiv prehlada i alergija. Uzrocnici kompletnog prekida funkcije mokrenja mogu takodje biti alkohol, prehlade i duzi period nekretanja.

Obicno se u vecini slucajeva ovi simptomi u vezi otezanog mokrenja javljaju kod benigne hiperplazije prostate. Isti se medjutim simptomi mogu javiti i kod drugih oboljenja prostate i besike kao sto su upale ili maligna oboljenja, sto zahteva preciznu dijagnostiku.

Odmakla benigna hiperplazija prostate moze uzrokovati druge ozbiljne prituzbe tokom vremena. Urinarna retencija i prenabregavanje besike pogoduje urinarnim infekcijama, ostecenje besike i bubrega, obrazovanje kamenja u u besici, urinarna inkontinencija (nemogucnost zadrzavanja mokrace) i dr. Ako je besika teze ostecena, lecenje hiperplazije prostate moze biti neefektivna. Ako se otkrije u ranoj fazi i zapocne sa lecenjem pravovremeno, rizik od razvoja ovih komplikacija je mala.



Kada i gde potraziti pomoc

Potrazite pomoc lekara ako ste stariji od 50 godina, imate poteskoca prilikom mokrenja, ne mozete da mokrite ili ste uocili neki od gore opisanih simptoma benigne hiperplazije prostate. Ti simptomi mogu biti simptomi drugih, vise ili manje opasnih bolesti koje zahtevaju preciznu dijagnostiku od strane lekara specijaliste. Najpre razgovarajte sa svojim lekarom. On ce Vas pregledati i uputiti na pregled i ispitivanje. Prema njegovoj proceni on ce Vas uputiti odgovarajucem specijalisti, najcesce urologu.



Postavljanje dijagnoze

Pre svega lekar ce Vas pazljivo ispitati. U detaljnom razgovoru cete mu dati informacije o simptomima, njihovom intezitetu, nacinu nastanka uzrocnika koji ih ublazuju ili pogorsavaju, o eventualnim terapijama i lekovima koje uzimate i td. Nakon toga ce Vas pregledati. Pregled je jednostavan i sprovodi se palpacijom (opipavanjem) prostate sa dva prsta jedne ruke (sterilnim rukavicama) kroz anus.

Prostata se nalazi neposredno ispred prednjeg zida rektuma sto omogucuje njeno opipavanje kroz anus. Prilikom ovog pregleda, lekar pre svega utvrdjuje stanje zlezde: velicinu, cvrstocu, prosirenja, njen medjusobni odnos sa okolnim organima i td. Ako za vreme ovog pregleda lekar otkrije neke promene koje ukazuju na oboljenje moze zatraziti i druga ispitivanja od strane specijalista radi preciziranja dijagnoze:

• opsta i biohemijska analiza krvi - pruza informacija o prisutnosti upale u organizmu, funkciji bubrega.
• Analiza urina moze otkriti upalne procese ili tumorne celije u urinu i krvi.
• Ispitivanje urinarnog mlaza – nekada pacijent treba da urinira u poseban uredjaj koji ocitava karakteristike urinarnog mlaza.
• Ultrazvuk prostate – prilikom ovog ispitivanja kroz anus, u rektum se uvodi tanka sonda, na vrhu koje se nalazi odasiljac ultrazvucnih talasa. Reflektiranu sliku prostate obrađuje racunar i prikazuje ja ekranu. Kod ovog istrazivanja dobijaju se podatci o velicini, strukturi i promenama na prostati.
• Venski pielogram (urografija) - je vrsta rendgenskog pregleda urinarnog trakta; nakon intravenske inekcije kontrolnog sredstva koje krvnim putevima stize do bubrega in a taj nacin se prikazuju razliciti delovi urogenitalnog trakta ukljucujuci deo uretre koja prolazi kroz prostate, na rengenskim snimcima koji se rade posle izvesnog vremena. Ova metoda ne prikazuje direktno prostatu.
• Cistoskopija - to je invazivan test u kojem se pod anestezijom i u sterilnim uslovima kroz otvor penisa, kroz uretru uvodi tanka cev s objektivom i izvorom svjetlosti u besiku. Slika se preuzima od kamere i prikazuje na ekran. Prilikom ovog pregleda lekar vizuelno i direkno vrsi pregled unutrasnjih zidova mokracnog kanala, dela uretre, koja prolazi kroz prostate i unutrasnje zidove besike.
Cistoskopija pruza najtacnije podatke o stepenu suzenja urinarnog kanala zbog oboljenja prostate ukljucujuci i benignu hiperplaziju prostate.
• Biopsija – Ovo je metoda gde se uz pracenje ultrazvukom, pomocu posebne igle usisa mali komad tkiva prostate iz dela prostate za koji se proceni da ima obolele promene. Ovo se tkivo ispituje pod mikroskopom od strane specijaliste patologa i daje konacnu i preciznu informaciju o prirodi promene – upalne ili neupalne, benign ili maligne prirode.



Lecenje benigne hiperplazije prostate

Metode i sredstva za lecenje benigne hiperplazije prostate se razlikuju zavisno od stepena povecanja zlezde, ozbiljnosti opisanih simptoma od strane pacijenta, opsteg stanje pacijenta i rizika komplikacija koje proizlaze tokom lijecenja. Kod slucajnog otkrivanja benigne hiperplazije prostate (prilikom profilaktickog pregleda, bez prituzbi pacijenta) ili postojanje samo odredjenih provocirajucih faktora (npr. znacajan unos alkohola) i blago izraenih simptomi, savjetuje pojacan medicinski nadzor. Utvrdjeno je da u pocetnoj fazi bolesti, utvrdjeni simptomi se smanjuju ili nestaju sami od sebe kod 1/3 bolesnika. U tim slucajevima lecenje zapocinje nastupom ozbiljnijih simptoma. Metode lecenja benigne hiperplazije prostate mogu se podeliti po pravilu na konzervativne i operativne. Neke od njih se rutinske, druge su jos uvek u eksperimentalnoj fazi i dalje poboljsavaju. Postoje dve vrste lekova koji se koriste kod benigne hiperplazije prostate:

• Alfa blokatori - to je vrsta lekova koji opustaju glatke misice krvnih sudova, prostate i vrata besike. Alfa blokatori se primjenjuju vec dugi niz godina za lecenje visokog krvnog pritiska, ali oni takođe mogu ublaziti simptome benigne hiperplazije prostate, cak i kod muskaraca s normalnim krvnim pritiskom. Oslobađanje glatkih misica oko vrata besike i unutar tkiva prostate otpusta suzenje (opstrukciju) uretre uzrokovane rastom prostate.
Neke od nuspojava alfa blokatora su vrtoglavica, umor i zbunjenost. Oni prolaze s prestankom primene leka.

• lekovi koji blokiraju formiranje dihidrotestosterona u prostati - kao sto je navedeno gore, u prostati pored primarnog muskog polnog hormona testosterona proizvedi se i dihidrotestosteron (DHT), koji je odgovoran za rast zlezde. Lekovi iz ove grupe blokiraju (potiskuju) enzim koji pretvara testosteron u DHT. Ovi lekovi ne pomazu svim pacijentima. Nuspojave ovih lekova su retke, ali uticu na seksualnu sferu sto su: smanjenje seksualnog nagona, poteskoce postizanja erekcije, problem kod ejakulacije i dr. Ovi lekovi su relativno novi i njihovi dugorocni efekti su slabo istrazeni.

• Drugi postupci Konzervativnog lecenja benigne hiperplazije prostate: Ovdje spada balonska uretroplastika kod koje se u mokracnoj cevi na mestu suzenja uvodi specijalan kateter, koji se zatim prosiruje i na taj nacin smanjuje stezanje uretre. Ova metoda je alternativa hirurskom lecenju, ali obicno su rezultati relativno kratkotrajni.
Nov i jos uvijek metod u razviju je transuretalnu hipertermija, u kojoj se uzarnom antenom umetnutom kroz mokracnu cev do mesta suzenja i razvojem lokalne visoke temperature uklanja naraslo tkivo
Za ubuduce a kao i kod vazodilatatora (stentova) za koronarne i druge arterije, ispituju se stentovi koji bi zadrzali postignute rezultate posle primene balon dilatacije na suzenoj uretri.

• Hirursko lecenje - hirurske metode za lecenje BHP su najefikasnije, ali one imaju veci rizik od nuspojava u odnosu na konzervativno lecenje (krvarenje, infekcija, impotencija); hirursko lecenje se koristi u odmaklim slucajevima benigne hiperplazije prostate s izrazitim simptomima; uopsteno, postoje tri vrste hirurskih postupaka za lijecenje BPH.

Benigna hiperplazija prostate i lecenje biljem

Vecina ljudi voli da resavaju svoje zdravstvene probleme, bez uzimanja lekova, vec uz pomoc lekovitog bilja i preparata na biljnoj osnovi. Vazno je napomenuti da se fitoterapijom nemogu uvek postici 100%-ntni rezultati ali lecenje protice brze i bezbolnije.

Tribulus Beta je preparat na bazi lekovitog bilja gde preovladava biljka Tribulus TerristrisBabin zub. Ovaj preparat visestruko deluje na organizam i otuda njegova uspesna primena u prevazilazenju problema benigne hiperplazije prostate:

• Povecava nivo testosterona u organizmu i to licnog endogenog cime se regulise i pospesuje rad prostate i testisa. Ovo je narocito bitno u zivotnom dobu kada je smanjeno lucenje testosterona tako da pocnu preovladavati estrogeni koji su okidaci za rast prostate i pojavu benigne hiperplazije prostate.
• Smanjuje nivo holesterola i triglicerida u krvi i cisti krvne sudove od krvnih plaka i naslaga cime povecava cirkulaciju kako u celom organizmu tako i u prostati.
• Antibakteriski deluje sto smiruje simptome nastale bakteriskom infekcijom.
• povecava imunitet.

Ukoliko postoje i drugi problemi urogenitalnog trakta a narocito problem funkcije bubrega primenjuje se preparat Tribulus Delta.

Sitnocveta vrbovka - mala mlecika je biljka koja je u samom vrhu biljnih vrsti po uspesnosti resavanja problema prostate. Postoji misljenje u narodu da onaj ko preventivno uzima malu mleciku nikada nece imati problema sa prostatom.

Seme bundeve opusta i odpusuje prostatu, zahvaljujuci cinku i masnim kiselinama koje sadrzi. Seme bundeve kao i svi drugi kostunicavi plodovi se ne preporucuju osobama sa problemima jetre.

Magareci trn izuzetno blagotvorno deluje na urogenitalni trakt pa tako in a prostatu. Ne preporucuje se osobama sa niskim krvnim poritiskom jer snizava krvni pritisak.

Komorac ima antibakterisko, umirujuce kao i dejstvo otklanjanja gasova. Ima blagotvorno dejstvo kod uklanjanja kamena u bubregu i besici, prostate idr. Ne preporucuje se osobama sa stomasnim problemima i upalama jer povecava kiselost.

Sipurak je prava vitaminska bomba. Osim sto se korisni za prostatu, podpomaze i leciti niz drugih organa u ljudskom tijelu. Koncentrisani Vitamin "C" i antioksidansi, su tajna ove biljke. Osim svih drugih prednosti, ova se biljka srece u celoj nasoj zemlji i sadrzi velike kolicine vitamina "C". Za ovaj vitamin svi znamo da je to vrlo koristan. A znamo li kako deluje. To je vitamin s anti-toksicnim djelovanjem. Uz eliminaciju toksina u nasem telu, metaforicki receno, nase telo dobija priliku da se oporavi, zahvaljujuci ovom vitaminu.

Ovo su samo neke od biljaka iz naseg podneblja koje su od velike koristi jacoj polovini covecanstva u borbu protiv jednog od najcescih muskih problema. Neke od njih ce znacajno ublaziti problem prostate a neke ce pomoci da se dodje do izlecenja.

Zapamtite, međutim, da kada govorimo o problemima ove vrste ne bi trebalo iskljuciti blagotvoran utjecaj sporta.

Zapamtite, sto vise vezbate i ne zanemarujete preventivno uzimanje lekovitog bilja, to cete biti dalje od ordinacije urologa.